Monitoring przemysłowy — kamery analogowe, IP czy AHD?

Strona główna  »  Artykuły  »  Monitoring przemysłowy — kamery analogowe, IP czy AHD?


Monitoring przemysłowy — kamery analogowe, IP czy AHD?

Decydując się na monitoring w firmie, przede wszystkim musimy określić, jaki system będzie nam najbardziej odpowiadał. Obecnie najczęściej przedsiębiorcy sięgają po system wizyjny IP, choć zdarzają się też i tacy, którzy są wierni kamerom analogowym. Jest też jeszcze trzecia opcja, a więc system AHD.

System analogowy

Kamery analogowe składają się na tradycyjny system telewizji przemysłowej, gdzie obraz video jest transmitowany przewodem koncentrycznym bezpośrednio do rejestratora w postaci analogowej. Najczęściej jest on w niskiej rozdzielczości 480 lub 540 linii na odległość dochodzącą do 150 metrów. Warto zwrócić uwagę także i na rozdzielczość takich kamer. I tak maksymalna rozdzielczość obrazu z takich kamer to D1, czyli 720 × 576, co daje zaledwie 0,4 Mpix. Dodajmy jeszcze, że kamery analogowe są oparte na połączeniach punkt-punkt. Wymaga to połączenia każdej kamery bezpośrednio z rejestratorem.

Monitoring w systemie IP

Znacznie lepiej i to pod każdym względem wypadają tutaj kamery IP. Są to urządzenia sieciowe wysyłające cyfrowy obraz video przez sieci LAN lub WAN. Rozdzielczość takiego obrazu dochodzić może nawet do 5 Mpix. Wpływa to oczywiście na szczegółowość rejestrowanego obrazu oraz jego wielkość. Dzięki kamerom IP można nadzorować duży obszar, nie tracąc przy tym na jakości obrazu. Jednak największą zaletą takich kamer jest fakt, że obraz przez nie rejestrowany możemy odbierać z każdego miejsca na świecie, a niezbędny do tego będzie nam tylko internet.

System AHD

System Analog High Definition (AHD) jest w zasadzie połączeniem dwóch powyższych. Przesył sygnału odbywa się tutaj bowiem na odległość do 500 metrów za pomocą kabla koncentrycznego, ale sama jakość obrazu jest już o wiele wyższa aniżeli ma to miejsce w zwykłych kamerach analogowych. Jest to obraz o rozdzielczości HD i FullHD.

Jest to w związku z tym doskonała alternatywa dla użytkowników korzystających obecnie z systemów analogowych. Bez zmiany struktury monitoringu możemy otrzymać znacznie lepsze wyniki transmisji obrazu. Niezależnie od tego, który system monitoringu wybierzemy na pewno jest dużo zalet z samego jego posiadania.

Artykuł powstał przy wsparciu firmy CTR PARTNER